روغن سبوس برنج

روغن سبوس برنج ، دوستدار قلب

روغن سبوس برنج محصولي شگفت انگيز است كه از پوسته خارجي و قهوه اي رنگ برنج كه متفاوت از شلتوك است تهيه مي شود. تنها 8% از مقدار برنج آسياب نشده را پوسته يا سبوس تشكيل مي دهد اما همين مقدار حاوي 20-15% روغن است.

خواص تغذيه اي روغن سبوس برنج

• ارزش تغذیه ای روغن سبوس برنج به دلیل اینکه حاوي اسيدهاي چرب ضروري است بالا می باشد.تحقيقات نشان داده است كه مصرف اين روغن در رژيم غذايي باعث كاهش چشمگير كلسترول به ويژه كلسترول بد خون(LDL) و افزايش كلسترول خوب(HDL )مي‌‌گردد بنابراين براي كساني كه از رژيم غذايي كم چربي پیروی می کنند، ايده آل است.

• تندي اكسايشي ( طعم تندي كه به علت اكسيداسيون روغن ايجاد مي شود) معمول ترين نوع فساد روغن است كه واكنش اسيدهاي چرب غير اشباع با اكسيژن موجب بروز آن مي گردد.سبوس برنج از نظر پايداري اكسيداسيوني بسيار عالي است، اين پايداري مربوط به وجود آنتي اكسيدان هاي مختلف طبيعي موجود در آن است.

• از جمله آنتي اكسيدان هاي موجود در روغن سبوس برنج مي توان به ويتامين E و اوريزانول اشاره كرد .وجود اين آنتي اكسيدان ها براي طولاني مدت پايداري اكسيداسيون را در هر دو دماي بالا و پايين حفظ مي كنند و باعث ماندگاري بالاي غذاهاي پخته شده با روغن سبوس برنج مي شوند. همچنين وجود اين آنتي‌ اكسيدان‌ها به كاهش كلسترول خون كمك بسزايي مي‌كند.

• از‌آنجاييكه اين روغن نقطه دود بالاتري نسبت به ساير روغن هاي گياهي دارد (257-245 درجه سانتي‌گراد) استفاده از آن براي مصارف پخت و پز راحت است

اما نكته مهم ديگري كه نبايد فراموش شود اين است كه اين روغن به دليل مقدار نسبتا بالاي اسيد لينولنيك (يك نوع اسيد چرب با چند پيوند دوگانه) نبايد براي مدت زمان طولاني تحت حرارت بالا قرار بگيرد و یا در آشپزخانه و فروشگاه در مجاورت نور و حرارت باشد زیرا منجر به پدیده برگشت طعم در روغن شده و بعضي از خواص ارزشمند خود را از دست مي‌دهد.

كاربردهاي روغن سبوس برنج

روغن تصفيه شده سبوس برنج با رنگ روشن و طعم مطلوب ، روغن مناسبي براي توليد سس مايونز و مارگارين سازي و مصرف در سالاد‌هاست و نيزتحت شرايط خاص روغن مطلوبي براي سرخ كردن محسوب مي شود.

همچنين به دليل وجود آنتي اكسيدان هاي طبيعي در اين روغن كه تغذيه كننده پوست ، ضد پيري ، ضد چروك هستند مي‌توان از آن در تهيه و توليد ضد آفتاب ها و لوازم آرايشي استفاده‌هاي فراواني كرد.

شرکت پشتیبان توسعه مهرونداد